Masterpiece Society Studio ~ Art for Homeschoolers!

Masterpiece Society Art Lessons Online

{disclaimer ~ we were given a studio membership and affiliate links are used in this post}

Masterpiece Society Studio is a homeschool art membership site in which you can have access to ALL the courses created for kids and teens – hundreds of lessons – at any time of the year, day or night – without having to plan a single one!

MSS-1100-x-388

Who is This Membership Site For?


  • Moms who want to create beautiful art and lasting memories with their kids.
  • Homeschooling families who want a quality art education for ALL of their children
  • Families who want to encourage and inspire creativity in all their children
  • Parents who want honor each of their children’s individual gifts and creativity
  • Parents who need more inspiration for their artsy kids
  • Single-income families who can’t afford private lessons for each of their children
  • Single-income families who don’t want to purchase every art course by the Masterpiece Society
  • Families who want a “little something for everyone” (PreK coloring pages, K-2 step-by-step drawing lessons, art courses for older kids & teens, monthly “create & connect” club with projects designed especially for moms.)


Our Personal Experience

We began using lessons from Masterpiece Society Studio this year and have loved our experience so far. I have struggled in the past with art and decided to do projects with my 9 year old daughter this year! I figured it could be a fun time of bonding once a week and so far we have both loved this!

We set up the video lessons on the iPad and prop it up near us so we can easily pause during the lesson. Alisha makes it so easy to follow along!

Masterpiece Society Art Turtle project (1 of 4)

Our first project came from the Playful Pets Portraits. You can buy the specific courses separately but they are ALL included with the membership! Below you can see our watercolor turtles!

Masterpiece Society Art Turtle project (4 of 4) PPP-Collage-600

Another project we enjoyed was the Wildflowers from the Celebrate Summer lessons. She was hesitant to do something different {she often is} but really enjoyed learning the new techniques presented in this lesson! I did too! You can see my work in progress taped next to hers on the MessMatz <—great tool for messy art projects.

Masterpiece Society Studio Art (3 of 4)

Celebrate-SummerCollage-600 Masterpiece Society Studio Art (4 of 4)

Our current project is also from the Playful Pets Portrait course also. She LOVES animals, so I knew she would love this one. This lesson focused on painting a realistic cat on a negative space background. She is still working on the final project, be sure to follow along on Instagram to see more!

Masterpiece Society Studio Art (5 of 1)


Studying Artists

Mixing with the Masters has been the main source of our artist study. Alisha has created short videos sharing about each artist as well as a simple PDF download {you can see it on the table in front of my daughter in the photo below} so we can easily create a notebook adding pages as we learn about each artist. There are art projects included also but we aren’t doing those right now. We are using this area to give her a brief exposure to famous artists.

There are currently two Mixing with the Masters courses, which can be bought individually but are INCLUDED with a studio membership!

Masterpiece Society Studio Art (2 of 4) Masterpiece Society Studio Art (1 of 4)

Exclusive MS Content

The art courses, exclusive member content, and resources within are currently valued at $1,968 (with MUCH more coming in 2019).

Masterpiece-Society-Art-Courses

But now, you can bring art, beauty, and creativity to your kids with a membership to Masterpiece Society Studio for a small monthly or yearly investment!

CTA Buttons Learn More

Studio Membership is Closing September 30th!


Don’t miss out on this fabulous homeschool art resource. Doors  to the Masterpiece Society STUDIO {membership area} are closing on September 30th, and won’t re-open again until spring of next year. Register today and get locked into the 2018 price!

You can always buy individual courses in the shop, the full access membership area is closing at the end of September 2018.

Studio Membership Information Here

See Individual Art Courses Here



The Snail and the Whale Ivy Kids Kit Review

Ivy Kids Kit The Snail and the Whale

{disclaimer ~ Ivy Kids is a blog sponsor and sent us a kit for this review}

Ivy Kids Kits rock! We have been reviewing kits for a long time now and the boxes never disappoint!

Not familiar with Ivy Kids Kits?

Ivy Kits are a monthly educational subscription for children ages 3-8 developed by early childhood teachers with children of their own. You can tell these kits were developed by people who truly know young kids.  The activities are awesome. Not only can you subscribe to a monthly kit, you can also buy past kits.

Each Ivy Kit contains instructions with ways to modify games to best suit each individual child and provide adults with questions to structure a child’s learning. There are enough games and materials in each kit to engage and cognitively stimulate a child throughout the month and can be replayed for years to come.

We were sent The Snail and the Whale kit for this review!

Ivy Kids Snail and Whal Kit (1 of 1)

This kit includes:

  • The book The Snail and the Whale by Julia Donaldson is an adventure-filled story about the friendship between a snail and a whale.
  • Read along Bookmark: Use to assist with reading comprehension.
  • Humpback Whale Toy: Explore the whale toy and learn interesting facts about the humpback whale.
  • Flowerpot Whale Craft: Create a whale using a flowerpot and accessories. 
  • Clay Model of a Snail: Use the clay and shell to form the snail’s body. Then use your snail for imaginative play and/or to retell the story.
  • Snail Collage: Assemble the snail and create a collage on the shell with the colorful tissue squares.
  • Snail Trail: Use the silver glitter glue to create a sparkly message or design, just like the snail in the story. 
  • Snail Slime Experiment: Use the ingredients provided to create your own snail slime. 
  • Whale and Snail Body Parts: Learn interesting facts about snails and whales. Then label each animal’s body parts.
  • Snail Race: The snails are trying to get from the rock to the whale’s tail.  Which snail will be first to reach the tail?
  • 4 in a Row: Snails vs. Whales:  In this version of 4 in a Row, one player will be the “snails” and one player will be the “whales.” To win, you must cover 4 spaces in a row. There are 4 different boards to choose from. 
  • Snail and Whale Patterns: Use the snails and whales to create and continue the pattern in each row.
  • Snail Letters: Roll your dice and move your pawn around the letter path on the shell. When a player lands on a space, identify the letter or name of a word beginning with that letter. 
  • Snail with an Itchy Foot: Pretend your snail wants to explore the world. Place your snail racer next to the “zero” card, pull it backwards, then let it go. See how far your snail can go. 
  • If I Were a Snail…: Pretend that you are the snail with the itchy foot. Then think about where you would want the whale to take you and why you would want to go there.
  • Find the Rhymes: Players take turns flipping over 2 cards at time, trying to find words that rhyme. Collect the most pairs to win the game. 
  • Snail and Whale Number Stories: Create your own number stories using the snail and whale pieces.

Your Kit includes a guide for each activity to help promote your child’s learning while you play together.

    Ivy Kids Snail and Whal Kit (11 of 11)

Some Activities From Our Box…

I love how organized the kits are, it is so easy to open the box and pull out the instructions and materials for each activity. Sometimes I will pull several out like this and let her choose what she wants to do.

Ivy Kids Snail and Whal Kit (1 of 11)

Making slime is always a favorite! We never got into the slime-making trend so for her this was an awesome experience!

Ivy Kids Snail and Whal Kit (2 of 11)

Ivy Kids Snail and Whal Kit (3 of 11)

   

These kits are great for grandparents to do with their grandkids! My mom loves coming over and having activities already planned out for her to do with my daughter.

Ivy Kids Snail and Whal Kit (4 of 11)

Ivy Kids Snail and Whal Kit (9 of 11)

             

They made the crafts together and learned all about the snail and the whale!

Ivy Kids Snail and Whal Kit (7 of 11) Ivy Kids Snail and Whal Kit (8 of 11)

Ivy Kids Snail and Whal Kit (6 of 11)

Ivy Kids Snail and Whal Kit (5 of 11)

As always, she loves the games included with each kit. This kit was especially fun with the little snail/whale pieces to play with. Below you can see her playing the Snails vs. Whales game.

Ivy Kids Snail and Whal Kit (10 of 11)

    

Not everything from this kit is pictured, she enjoyed more of it and is still enjoying some of it!

You can buy this kit here!

We also loved our other Ivy Kids Kits, click on the images below to take a peek inside of each kit we have loved!

  Rainforest--Unit-Study-with-Ivy-Kids[1] Ladybug-Unit-Study-with-Ivy-Kids-Kit[1]  Three-Snow-Bears-Ivy-Kids-Kit62  Fish-is-Fish-ivy-Kids-Kit-Review31 A-House-for-Hermit-Crab-Unit-Study-w Dogs-Colorful-Day-Ivy-Kids-Kit-Revie[1]Gotta-Go-Gotta-Go-Ivy-Kids-Kit-Revie[1] Mrs.-McTats-and-Her-Houseful-of-Cats[1] Over-in-the-Ocean-Unit-Study-with-Iv[1]Penguin-and-Pinecone-Unit-Study-with[1] Rainforest--Unit-Study-with-Ivy-Kids Rainbow-Unit-Study-with-Ivy-Kids-Kit[1]

20% off your first kit for NEW Subscribers to the monthly subscription kits!

Use code: IVY20

OR

Buy any 3 past kits and save $10 plus free shipping with code: 10OFF

A huge thanks to Ivy Kids for sending us these kits to review. If you are looking for a simple way to do unit studies with your young child, I highly recommend Ivy Kids Kits!

When you subscribe to Ivy Kids, each month you will receive a very well organized kit containing a book and ten or more activities based upon the story. Everything you need to learn and play is included in your kit. I mean EVERYthing. These kits are incredible!


Ivy Kids Kit Giveaway

Enter to WIN this kit using Rafflecopter below!

Giveaway is open to US residents only, and ends September 14, 2018.

a Rafflecopter giveaway



Rainbow Unit Study with Ivy Kids Kits

       Rainbow Unit Study with Ivy Kids Kits

{disclaimer ~ Ivy Kids is a blog sponsor and sent us a kit for this review}

Ivy Kids Kits rock! We have been reviewing kits for a long time now and the boxes never disappoint!

Not familiar with Ivy Kids Kits?

Ivy Kits are a monthly educational subscription for children ages 3-8 developed by early childhood teachers with children of their own. You can tell these kits were developed by people who truly know young kids.  The activities are awesome. Not only can you subscribe to a monthly kit, you can also buy past kits.

Each Ivy Kit contains instructions with ways to modify games to best suit each individual child and provide adults with questions to structure a child’s learning. There are enough games and materials in each kit to engage and cognitively stimulate a child throughout the month and can be replayed for years to come.

We were sent the A Rainbow of My Own kit for this review!

Ivy Kids Kit Rainbows (1 of 2)

This kit includes:

          • The book A Rainbow of My Own by Don Freeman: A sweet and imaginative story about a little boy looking for a rainbow. 
          • Rainbow Bank: Use the paints to decorate the ceramic rainbow bank. The bank will make a beautiful addition to a child’s room and a great place to save money!
          • Rainbow Wind Chime: Use colorful stickers to decorate a wooden rainbow chime. Then enjoy listening to the sound of the chimes on a windy day.
          • A Rainbow of My Own: Paint your hand red, orange, yellow, green, blue, and purple and use your hand prints to create a colorful rainbow. Then imagine something fun you would want to do with a rainbow if you could catch one.
          • Prism Suncatcher: Use the crystal prism and beads to create a beautiful suncatcher that will create rainbows around your room.
          • Rainbow Bingo: Players take turns rolling the die and covering the colorful number spaces until one person has covered 6 spaces in a row horizontally, vertically, or diagonally. 
          • Letter Rainbow: Cover each letter space on the rainbow board with the matching letter sticker. When you have finished matching the letters to the board, you will have a beautiful and colorful letter rainbow to display.
          • Rainbow Race: The goal of the game is to roll the die and to place the colored circles in the corresponding column until one color has reached the top. Which color will reach the top first and win the race? 
          • Colors of the Rainbow: Dissolve special fizzing color tablets into water to create all the colors of the rainbow. Then explore mixing the different colors.  
          • Walking Rainbow Experiment: Set up a fun experiment with colored water, empty cups, and paper towel strips. Watch the colored water "walk" from the full cups to the empty cups. By the end of the experiment you will have all the colors of the rainbow. 
          • Experiment: Ways to Make Rainbows Use materials provided in your kit, such as a flashlight and prism, as well as materials from your home to refract light and create rainbows. How many different ways can you make a rainbow? 
          • Rainbows Everywhere: Use special diffraction glasses to see the rainbows all around you. These special glasses separate any white light into its components: red, orange, yellow, green, blue, indigo, and violet. 
          • Over the Rainbow: The goal of this game is to be the first player to get your colored chip from one end of the rainbow to the other.
          • Tic Tac Toe with Colors: To win, you must cover 3 spaces in a row (horizontally, vertically, or diagonally) with your colored chip. Before you place your colored chip on a spot, you must identify the letter, number, word, or value on the space, depending on the board you are playing with.

        Your Kit includes a guide for each activity to help promote your child’s learning while you play together.

        Ivy Kids Kit Rainbows (2 of 2)

Some Activities From Our Box…

      

Her VERY favorite activity was the walking rainbow experiment! We were all fascinated by this, and left it up for a day so we could watch the colors become even more intense!

Ivy Kids Kit Rainbows (4 of 3)

Ivy Kids Kit Rainbows (5 of 3)

   

We have really enjoyed making rainbows on our wall with this awesome prism craft that now hangs in our window!

Ivy Kids Kit Rainbows (6 of 3)

    

Another rainbow craft…

Ivy Kids Kit Rainbows (10 of 5)

   

As always, she loves the games included with each kit. We played BINGO, Tic-Tac-Toe, Rainbow Race and Over the Rainbow. I keep wondering when she will think she is too old for these games, but it hasn’t happened yet and I am fine with that!!

Ivy Kids Kit Rainbows (8 of 5)

Ivy Kids Kit Rainbows (6 of 5)

Ivy Kids Kit Rainbows (9 of 5)

Ivy Kids Kit Rainbows (7 of 5)

      

Not everything from this kit is pictured, she enjoyed more of it and is still enjoying some of it!

You can buy this kit here!

We also loved our other Ivy Kids Kits, click on the images below to take a peek inside of each kit we have loved!

  Rainforest--Unit-Study-with-Ivy-Kids[1] Ladybug-Unit-Study-with-Ivy-Kids-Kit  Three-Snow-Bears-Ivy-Kids-Kit6  Fish is Fish ivy Kids Kit Review[3] A House for Hermit Crab Unit Study with Ivy Kids Kit Dog's Colorful Day Ivy Kids Kit ReviewGotta Go Gotta Go Ivy Kids Kit Review - A Fun Way to Explore the Monarch Butterfly Mrs. McTats and Her Houseful of Cats Unit Study with Ivy Kids Kits Over in the Ocean Unit Study with Ivy Kids KitsPenguin and Pinecone Unit Study with Ivy Kids Kits Rainforest  Unit Study with Ivy Kids Kits

20% off your first kit for NEW Subscribers to the monthly subscription kits!

Use code: IVY20

A huge thanks to Ivy Kids for sending us these kits to review. If you are looking for a simple way to do unit studies with your young child, I highly recommend Ivy Kids Kits!

When you subscribe to Ivy Kids, each month you will receive a very well organized kit containing a book and ten or more activities based upon the story. Everything you need to learn and play is included in your kit. I mean EVERYthing. These kits are incredible!



LIFEPAC ~ History/Geography Review

I have been going to homeschool conventions for many years now, and have been homeschooling since my 16 year old was in PreK. This past spring I spent some time at a booth I had mostly ignored all of these years and really dove into looking at Alpha Omega’s LIFEPAC curriculum. This was sparked by a need to switch a few things up, especially for one of my kids. I spent hours at the booth browsing and asking questions. In the end I have decided to give LIFEPAC a try for a few subjects!

Alpha Omega LIFEPAC History and Geography Review

In addition to being personally interested, I was contacted by Alpha Omega to ask if I would be interested in reviewing a subject from LIFEPAC – one branch of their homeschool curriculum options. This worked out very well, as you can imagine, and I said yes! They sent me History/Geography for my 4th grader and 7th grader!

My daughter is going into 4th and my son is going into 7th. I wanted to be sure we liked the format of LIFEPAC before I bought the other subjects I am interested in, so we completed the first unit to give us a feel for it.

What is LIFEPAC?

Lifepac ad

LIFEPAC is a Christian homeschool curriculum for grades K-12. Designed by a team of accomplished educators with years of classroom experience, LIFEPAC is based on the principle of mastery learning. Students master content in each unit worktext before progressing to the next. Ten LIFEPAC worktexts provide one full year of learning content per grade level; individual worktexts can also be used as supplemental material. In addition, you can mix and match subjects or grade level worktexts to personalize your student’s curriculum content. Individual worktexts take approximately 3 to 4 weeks to complete.

LIFEPAC features

What SHE Thought…

I must be honest, when I first showed it to my daughter {rising 4th grader}, she took one look and frowned. Not a fan. I encouraged her to give it a chance and no joke – by the end of the first lesson, she loved it. I did it with her, although eventually it may become a subject she can do on her own.

LIFEPAC History and Geography Review (1 of 3)

After our first lesson I asked her why she decided she did actually like it. She told me that when she first saw all of the words and blanks she thought it would be boring but once we started reading she actually enjoyed learning what we read about. I think she liked that we did it together too, which is fine with me. I want to make it fun for her instead of just another workbook. The workbook gives me a clear guide to spring from!

Want a peek inside of the workbook she is using? You can download great samples here on the AOP website. Just scroll down and you’ll see the links to samples.

What HE Thought…

It was my rising 7th grader that inspired my initial investigation into LIFEPAC. There are a few reasons for this, all centered around his gymnastics. He trains 6 days a week, many hours per day. Homeschooling has allowed him to pursue his dream but I know that the hours we actually spend doing school are only going to increase as he gets older. I wanted a curriculum that would be easy for him to take to the gym with him – the magazine format of LIFEPAC intrigued me. I didn’t want him having to carry several big textbooks just to get one simple assignment done during his break.

LIFEPAC History and Geography Review (3 of 3)

He doesn’t really care what publisher I choose, he just wants to get his schoolwork done and get to gymnastics. As we worked through the first unit of LIFEPAC History/Geography he didn’t love or hate it. He did like the smaller book and said that will be much easier when he needs to take it to the gym {or anywhere}.

Want a peek inside of the workbook he is using? You can download great samples here on the AOP website. Just scroll down and you’ll see the links to samples.

What MOM Thinks…

I love…

  • small books
  • simple planning
  • text and worksheets all in one
  • two subjects combined in one {history and geography}
  • Christian worldview

I love that the year is divided into 10 smaller books, this just works with my brain. I adore this concept. I made a planning sheet and was able to duplicate it for each kid since the layout is the same! I am all for simple planning. I love that we don’t have a separate textbook and workbook – the idea of them being all in one is genius. The only downside of this is not being able to reuse it, but at this point I see the value in keeping it all together like this and just making the investment.

LIFEPAC History and Geography Review (1 of 3)-2

In the beginning of our homeschool journey I thought I would reuse curriculum with each younger child but now I see how different my kids are. The Apologia science is a great example. We loved it for my oldest but know it is not a good fit for the next kid. So it isn’t getting reused anyway! At this point in our homeschooling, simple is KEY. The worktext format is perfect for us!

The fact that this particular subject covers history and geography from a Christian worldview is a great fit for us. I love that these two subjects are woven together and look forward to diving in deeper with my kids.

If you have any questions about our experience with LIFEPAC, please leave a comment and I will do my best to answer! If you’d like to purchase LIFEPAC for your homeschool you can do that here!

Lifepac ad



Teaching Textbooks Math Online Subscription Review

Teaching Textbooks Math 3.0 Online Subscription Review

{disclaimer ~ TT is a blog sponsor and I was provided online subscriptions for this review}

As if I didn’t love Teaching Textbooks Math enough already – now there is an ONLINE version! If you aren’t familiar with Teaching Textbooks Math, you might want to begin by reading my post sharing why we love TT, and possibly my review of Level 3 here. Then come back to this post to read about the new 3.0 ONLINE version!

Teaching Textbooks 3.0 is the all-new online subscription, which means no more discs! The 3.0 is a per student online subscription that lasts for a full year (12 months). This is great news to many homeschool families, ours included! If you are someone who still loves the 2.0 version, with the discs and physical books – no worries, those will still be available too!

All academic content in this new online version is exactly the same. In the new version you have an online e-book textbook {which can be used online or can e printed}, but this book is the same material as the printed manuals, so if you have a physical manual for a certain level, you can still use it with the online version!

The Parent Home Page is fabulous, allowing you to access all of your students in one place. This is also where you will find the answer key and the ability to change the hints and second chance rules. All grades are stored permanently on TT servers and can be accessed anytime from anywhere (even after a subscription has ended). Below you can see a screenshot of the Parent Home Page.

TT 3.0 Parent Homepage

My kids absolutely love the new buddies. As a mom, I don’t really get the excitement, but man, they love this!

Teaching Textbooks Math 3.0 (7 of 1)

I must admit, the little worms that tell jokes after he gets three problems correct have me laughing along. Here’s a video clip showing one of the jokes from the buddies {this is level 7, the buddies are different for each level}.

TT 3.0 FAQ

How long is a subscription?

12 months! This is fabulous – especially if you homeschool year-round, or have a student that take a bit longer with a level.

Can I pause a subscription?

Yes! You are allowed 3 months’ pause time on each subscription (to allow for things such as extended holidays, vacations, illnesses, etc.). With or without using the pause feature, students can easily finish the course within this 12-month period simply by doing 1 lesson per day, but if extra time is needed TT can make allowances.

How much does it cost?

See pricing information here {scroll down to see each level – they are priced differently}.

Is there a large family discount?

Yes! If you have 4 to 8 children, the price is $197.08, which is a flat price. That means your per student price goes down as the number of students increases. With 4 students it’s $49.27 per student. With 8 students it’s only $24.64 per student per year! Those of you with larger families will really benefit from this!

Can it be used on a tablet or phone?

Yes! Read more about that here!

Why I Prefer 3.0 over 2.0

In closing, I want to share why I prefer this version {online} over the 2.0 {disc} version. I was very excited to try it but love it for reasons I hadn’t actually thought of until I got started.

Multiple tabs can be open at one time which greatly benefits my ability to help one of my kids FROM my desk rather than having to get up and go to each student. I am often working while my kids do Teaching Textbooks but occasionally they will need help, so I am usually in the schoolroom working on my computer so I am available if anything comes up. This is no SO simple! I have two TT tabs open on my computer – the  the eBook textbook and the actual main interface my child is doing her/his lesson on.

TT Math 4 Lesson 3.0 TT Math 4 Book 3.0

That way I can quickly jump to whatever I need to help without even having to leave my computer! Math help goes much faster now! My child can be logged in on a different computer at the same time I am logged in. I love this!

Another benefit for us is the simplicity of taking it with us. We travel a lot for gymnastics especially and taking math was something we could never do. Now we can! I can’t say my kids will be thrilled about this, but I sure am!

I love the fact that my kids can log in on any computer. My kids work on our old {mostly worn-out} computers and if one acts up and gives trouble, I can easily have them jump to a different computer, even just for that day. With the disc version, each child was stuck to one specific computer since the gradebook was stored there. It could be moved entirely to a different computer, but not back on a frequent basis.

The cost is simply better. Yes, TT discs have a high resale value, but honestly I am not a re-seller. For me, and I am sure many of you, simply paying less to begin with is a better idea. This version also takes up less space in your home – as in NO SPACE. I am a bit of a homeschool curriculum hoarder so having one less set of discs/books on the shelf is a bonus. See pricing info here.


More Teaching Textbooks on my blog:

Teaching Textbooks Math 3 Review Teaching Textbooks Math Checklists P We Love Teaching Textbooks Math


 free trial

Enter to win using Rafflecopter below!

Giveaway is open to all, ends 8/2/18!

a Rafflecopter giveaway