Teaching Textbooks Math Online Subscription Review

Teaching Textbooks Math 3.0 Online Subscription Review

{disclaimer ~ TT is a blog sponsor and I was provided online subscriptions for this review}

As if I didn’t love Teaching Textbooks Math enough already – now there is an ONLINE version! If you aren’t familiar with Teaching Textbooks Math, you might want to begin by reading my post sharing why we love TT, and possibly my review of Level 3 here. Then come back to this post to read about the new 3.0 ONLINE version!

Teaching Textbooks 3.0 is the all-new online subscription, which means no more discs! The 3.0 is a per student online subscription that lasts for a full year (12 months). This is great news to many homeschool families, ours included! If you are someone who still loves the 2.0 version, with the discs and physical books – no worries, those will still be available too!

All academic content in this new online version is exactly the same. In the new version you have an online e-book textbook {which can be used online or can e printed}, but this book is the same material as the printed manuals, so if you have a physical manual for a certain level, you can still use it with the online version!

The Parent Home Page is fabulous, allowing you to access all of your students in one place. This is also where you will find the answer key and the ability to change the hints and second chance rules. All grades are stored permanently on TT servers and can be accessed anytime from anywhere (even after a subscription has ended). Below you can see a screenshot of the Parent Home Page.

TT 3.0 Parent Homepage

My kids absolutely love the new buddies. As a mom, I don’t really get the excitement, but man, they love this!

Teaching Textbooks Math 3.0 (7 of 1)

I must admit, the little worms that tell jokes after he gets three problems correct have me laughing along. Here’s a video clip showing one of the jokes from the buddies {this is level 7, the buddies are different for each level}.

TT 3.0 FAQ

How long is a subscription?

12 months! This is fabulous – especially if you homeschool year-round, or have a student that take a bit longer with a level.

Can I pause a subscription?

Yes! You are allowed 3 months’ pause time on each subscription (to allow for things such as extended holidays, vacations, illnesses, etc.). With or without using the pause feature, students can easily finish the course within this 12-month period simply by doing 1 lesson per day, but if extra time is needed TT can make allowances.

How much does it cost?

See pricing information here {scroll down to see each level – they are priced differently}.

Is there a large family discount?

Yes! If you have 4 to 8 children, the price is $197.08, which is a flat price. That means your per student price goes down as the number of students increases. With 4 students it’s $49.27 per student. With 8 students it’s only $24.64 per student per year! Those of you with larger families will really benefit from this!

Can it be used on a tablet or phone?

Yes! Read more about that here!

Why I Prefer 3.0 over 2.0

In closing, I want to share why I prefer this version {online} over the 2.0 {disc} version. I was very excited to try it but love it for reasons I hadn’t actually thought of until I got started.

Multiple tabs can be open at one time which greatly benefits my ability to help one of my kids FROM my desk rather than having to get up and go to each student. I am often working while my kids do Teaching Textbooks but occasionally they will need help, so I am usually in the schoolroom working on my computer so I am available if anything comes up. This is no SO simple! I have two TT tabs open on my computer – the  the eBook textbook and the actual main interface my child is doing her/his lesson on.

TT Math 4 Lesson 3.0 TT Math 4 Book 3.0

That way I can quickly jump to whatever I need to help without even having to leave my computer! Math help goes much faster now! My child can be logged in on a different computer at the same time I am logged in. I love this!

Another benefit for us is the simplicity of taking it with us. We travel a lot for gymnastics especially and taking math was something we could never do. Now we can! I can’t say my kids will be thrilled about this, but I sure am!

I love the fact that my kids can log in on any computer. My kids work on our old {mostly worn-out} computers and if one acts up and gives trouble, I can easily have them jump to a different computer, even just for that day. With the disc version, each child was stuck to one specific computer since the gradebook was stored there. It could be moved entirely to a different computer, but not back on a frequent basis.

The cost is simply better. Yes, TT discs have a high resale value, but honestly I am not a re-seller. For me, and I am sure many of you, simply paying less to begin with is a better idea. This version also takes up less space in your home – as in NO SPACE. I am a bit of a homeschool curriculum hoarder so having one less set of discs/books on the shelf is a bonus. See pricing info here.


More Teaching Textbooks on my blog:

Teaching Textbooks Math 3 Review Teaching Textbooks Math Checklists P We Love Teaching Textbooks Math


 free trial

Enter to win using Rafflecopter below!

Giveaway is open to all, ends 8/2/18!

a Rafflecopter giveaway